twitter
    Ne mutlu Türküm diyene!

Chauncey Billups


Son saniyelerdeki ölümcül şutları ile Mr Big Shot ünvanını alan Billups huzurlarınız da;25 Eylül 1976 Denver/Colorado doğumlu.

Billups basketbol kariyerine George Washington Lisesinde başladı.
Buradaki 2.Yılında Colorado'da yılın oyuncusu seçildi.
1995 yılında McDonald's All -American Team' seçildi.
Fakat dizindeki sakatlıktan dolayı oynayamadı.

1997-98 yılında Çaylak sezonun da Boston ve Toronto forması altında 80 maça çıktı ve bu maçlarda 11.2s-3.9ast-2.4rib ortalamasıyla oynadı.
Billups'ın çaylak sezonundaki çıkış maçı ise 31 Ekim'de oynan Chicago Bulls maçıydı.Bulls'a karşı o maçta 15 sayı ve 4 asist yaparak kendisinden söz ettirmeye başlamıştı.

1998-99 sezonunda Denver forması giyen Billups burda 45 maçta forma giyerken 41'inde ilk beş başladı.Burada 13.9s-3.8ast-2.1rib-1.29tç ortalaması yakaladı.
Billups Denver formasıyla Seattle karşı 1 Nisan da 32 sayı,3 Mayıs da Kings'e karşı da 26 sayı yaptı.

1999-2000 sezonu ise Billups için şansızlıkların sezonuydu.Denver'dan Orlando'ya gönderilmesi gündemde olan Billups Denver'la 13 maça çıktı 8.6s-3ast-2.6rib yaptı ancak Billups o sezon sol omzundan ciddi bir şekilde sakatlanacak ve 27 Aralık'da kritik bir ameliyat olacaktı.Billups bu sezonu şansız bir şekilde kapatırken artık basınla da arası iyice bozulmaya başlamış basın sürekli Billups'a belden aşağa vurmaya başlamıştı.

2000-2001 sezonuna Minnesota'da başlayan Billups'ın şansızlık yakasını burada da bırakmayacak ve yine ciddi sakatlıklarla boğuşacaktı.Ancak Billups o sezon hayatının kumarını oynayıp ameliyatları reddecek ve sol ayak bileğindeki ciddi sakatlığa rağmen sezon boyunca 77 maça çıkacaktı.77 maçın 33'ünde ilk 5 başlayan Billups 9.3s-3.4ast-2.1rib ortalamasını yakaladı.

2001-2002 sezonun da Wolwes'da 82 maçta görev alan ve 54'ünde ilk 5 başlayan Billups 12.5s-5.5ast-2.8rib ortalamalarını yakaladı.Billups sezon içersinde bir çok maçta parlarken bu hem Medyayı hem de Garnett'i rahatsız etmeye başlamıştı.Garnett medya aracılığıyla Billups'ı yıpratmaya çalışmış bu olay Amerikan kamuoyunda çok konuşulmuştu.Wolwes'da Garnett'le uzlaşamadığı dışa yansıyınca Billups burdan da kopma noktasına geldi.


VE BİR EFSANE POINT GUARD DOĞUYOR
GUARDLARIN EFENDİSİ DETROIT PISTONS'LA BERABER DOĞUŞUNU İLAN EDİYOR

2002-03 Sezonu sadece Billups'ın değil Pistons tarihinin de Nba tarihinde akışını değiştirecek bir sezonun başlangıcıydı.Joe Dumars yönetimindeki ''EFSANE PISTONS' Projesinin en önemli parçası olarak Chauncey Billups seçilmişti.O bu takımın yeni lideri olacaktı.Dumars Bad Boys döneminde sert savunma ve iyi bir guard ikilisiyle başarının geldiğini çok iyi bildiği ve yaşadığı için bu hamleyi yapmaya karar verdi.
Billups o sezon 74 maçta görev alırken 74'ünde de ilk 5 başladı.16.2s-3.9ast-3.2rib ortalamasıyla kariyerinin en iyi ortalamalarını yakalayan Billups artık bu takımın yeni lideri olduğunu dosta düşmana ilan etmişti.Basın Billups düşmanlığını artık bırakmaya başlamış,Minnesota cephesi ise ne kadar büyük bir hata yaptığını anlamaya başmıştı fakat Wolwes için herşey çok geç Pistons için zaferlerin başalngıcıydı.

ŞAMPİYON PISTONS FİNALLERİN MVP-Sİ CHAUNCEY RAY BILLUPS
2003-04 sezonu Pistons için rüya gibi geçerken başrollerde Chauncey Billups vardı.Normal sezonu 16.9s-5.7ast-3.5rib ortalamasıyla bitiren Billups play-off'larda fırtına gibi esecek ve Lakers serisinde showunu yapacaktı.
Lakers'la Nba finali gelip çattığında tüm medya Lakers'ın arkasında rüzgar estiriyor,Lakers ''Rüya Takım'' naraları atılıyor ve Pistons'a kimse şans vermiyordu.Öyle ki Lakers'ı iyice abartan Amerikan Basını tarihin en iyi takımlarından biri olarak Lakers'ı adlandırırken Pistons'la dalga geçme boyutuna getiriyorlardı işi.Fakat Billups önderliğindeki Pistons rüyayı bitirdi..Herkesi gerçek hayata döndürdü.
Lakers'ı 4-1'lik bir seriyle bozguna uğratan Pistons'da FİNALLERİN MVP'Sİ BILLUPS oluyordu.
Billups Lakers serisini 21s-5.2ast-3.2 rib ortalamasıyla tamalıyordu.
Kariyerine şanssız bir şekil de başlayan Billups bir çok oyuncuya nasip olmayacak yüzüğü parmağına takarken bir çok oyuncunun da hayallerini kurduğu fakat başaramadığı Finallerin Mvp'si olma onuruna erişiyordu.

2004-05 sezonun da takımını Nba finallerine taşıyan Billups bir kez daha yüzük almayı başaramasa da Pistons kariyeri boyunca oynadığı oyun ve lider vasıflarıyla GUARDLARIN EFENDİSİ olma başarısını gösterdi.


0 yorum:

Yorum Gönder