twitter
    Ne mutlu Türküm diyene!

Luke Walton


Erken yaşam

Born in San Diego, California as the son of former NBAgreat Bill Walton , Luke Walton was no stranger to the sport of basketball during his upbringing. San Diego, Kaliforniya eski NBA büyük Bill Walton ve oğlu olarak doğdu, Luke Walton basketbol ve spor için hiçbir yabancı onun yetiştirme yaşamıştır. Walton was named after Bill's close friend and former Portland Trail Blazers teammate Maurice Lucas . Bill Walton's yakın arkadaşı ve eski Portland Trail Blazers takım Maurice Lucas sonra oldu. His three brothers — Adam, Nathan (who unsuccessfully ran for governor during the 2003 California recall ), and Chris — also play or have played basketball for their schools. Üç kardeş - Adam, Nathan (kimin başarısız vali için 2003 Kaliforniya geri sırasında) ve Chris koştum - de veya oyun kendi okulları için basketbol oynamıştır. He went to Shady Hill School (in Cambridge, Massachusetts ) while his father was playing for the Boston Celtics . O Shady Hill School Cambridge, Massachusetts () ise babasının Boston Celtics için oynuyordum gitti.

College Koleji

After graduating from University of San Diego High School in 1998, Walton enrolled at the University of Arizona and majored in family studies. University of San Diego Yüksek Okulu 1998 yılında mezun olduktan sonra, Walton University of Arizona kayıtlı ve aile çalışmalarda majored. There, he played for the Wildcats under coach Lute Olson . İşte, o koç altında Wildcats Lute Olson için oynadı. In his junior year, Walton averaged 15.7 points, 7.3 rebounds, 6.3 assists, 1.6 steals and 0.6 blocks per game. Onun küçük yılında Walton 6,3 yardımcı 1,6 ve oyun başına 0,6 blok çaldı 15,7 puan, 7.3 rebounds, ortalama. As a fifth year senior, he averaged 10.8 points, 5.6 rebounds, 5.1 assists and 0.9 steals. Bir beşinci yıl üst düzey, o 5,1 yardım ve 0,9 10,8 puan, 5,6 rebounds, ortalama çaldı.

Walton graduated from Arizona at the end of 2003, and was selected by the Lakers in the 2003 NBADraft with the third pick of the second round (32nd overall). Walton, Arizona, 2003 sonunda, mezun ve ikinci turun üçüncü seçim olan 2003 NBA Draft yılında Lakers tarafından (32.) genel seçildi. Standing at 6 feet, 8 inches tall and weighing 235 pounds, Walton has been with the Lakers for his entire NBA career. 6 metrede, 8 inç boyunda ve 235 kilo ağırlığında Daimi, Walton tüm NBA kariyeri için Lakers ile olmuştur.

(NBA career) NBAkariyer

Walton has been praised for being skilled in the fundamentals of basketball: positioning, timing, and teamwork. Walton için övdü edildi basketbol temellerini de yetenekli olmak: konumlandırma, zamanlama ve takım. Many NBA experts and enthusiasts view Walton as a smart player of the game who has a high basketball IQ and one who understands the game of basketball deeply. Birçok NBA uzman ve meraklıları olan ve yüksek bir basketbol IQ var olan derin basketbol bir oyun anlıyor Oyunun akıllı bir oyuncu olarak Walton görüntüleyebilirsiniz. In the past, he has shown precise passing skills, with the know-how to operate on plays like a point guard. Geçmişte, o, bu bilgileri ile nasıl bir bağlantısı koruma gibi çalar kullanımı en kesin geçen beceri göstermiştir. He is also considered as an all-around player. Ayrıca her oyuncunun yaklaşık olarak kabul edilmektedir. His passing skills brought him great success in the triangle offense under coach Phil Jackson . Onun geçen becerilerini ona çalıştırıcı altındaki üçgen suç Phil Jackson büyük başarı getirdi. Some critics, however, believe Walton's tendency to pass rather than shoot occasionally hampers his team's offense. Bazı eleştirmenler Ancak Walton's eğilimi yerine ateş bazen takımının suç engellemektedir geçmek için inanıyorum. On occasion, he has declined to shoot an open shot even in the crucial waning seconds of a game, choosing instead to pass, despite there not being enough time remaining for his teammate to receive the pass and attempt the needed shot. Seferinde, bir oyunun önemli waning saniye bile açık bir çekim çekmeye, yerine geçmek için seçerek, yeterli olmayan Timne rağmen takım için geçmek ve gerekli atış denemesi almaya kalan reddetti.

Walton suffered an injury in the 2004 preseason and was unable to find a place in Rudy Tomjanovich 's rotation, but returned to a regular spot in the lineup after the coach's resignation midway through the season. Walton 2004 preseason ve Rudy Tomjanovich 'dönme ler bir yeri bulmak için alamadığını bir yaralanma yaşadı ama serisinde bir düzenli nokta sezon ile koç istifasını yarıda sonra döndü.

In 2006-07 , Walton had a career year, with career high per game averages in minutes, field goal percentage, 3-point percentage, steals, blocks, rebounds, assists and points. 2006-07 yılında Walton bir kariyer yıl, kariyer oyun başına yüksek ile dakikada ortalamalara, saha hedefi yüzde 3 noktalı yüzdesi, bloklar, rebounds, yardım ve puan çaldı vardı. His PER also reached a career high, and Luke was widely regarded as the most improved player on the Lakers roster, showing the ability to stretch his range past the three-point line, rebounded well, and works hard to disprove the critics who doubted his athleticism.Following the season, on July 12, 2007, Walton was signed to a 6-year, $30 million contract, based partly on the potential shown from the preceding season. Onun PER da bir meslek yüksek ulaştı Luke yaygın Lakers listesi en gelişmiş oyuncu olarak, kendinizi üç noktalı çizgi son yaptığı dizi biçimde gösteren, kabul edildi iyi rebounded ve sabit olan şüphe ve eleştirileri çürütmek için çalışır onun sezon athleticism.Following, Temmuz 12, 2007, Walton 6 yıllık $ 30 milyon sözleşme, potansiyel bir önceki sezon görüntülenir kısmen bağlı olarak imzalanmıştır.

Subsequently, Walton has struggled greatly in the 2007-08 regular season (despite a stellar pre-season). Daha sonra, Walton büyük 2007-08 normal sezonunda bir yıldız öncesi sezon () rağmen mücadele etti. In addition to suffering several injuries, Walton's per game statistics have dipped from the previous season in every category, from minutes played, field goal percentage, 3-point percentage, free-throw percentage (career low), steals, blocks, rebounds, assists, and points. , Walton's istatistikler önceki sezon her kategoride dipped sahip oyun başına, dakika, saha hedefi yüzde 3 noktalı yüzdesi, serbest atış yüzdesi (kariyer düşük), bloklar, rebounds, yardımcı çaldı oynadı birkaç yaralanan acı yanı sıra ve noktaları. His PER is also at a career low. Onun PER da kariyer düşük olacaktır. In addition, Walton has featured prominently in several embarrassing plays, including the Lakers' opening game of the 2007-08 regular season against the Houston Rockets . Ayrıca, Walton prominently olan Houston Roket karşı 2007-08 normal sezon ve Lakers' açılış oyunu da dahil olmak üzere pek çok utanç çalar, in özellikli vardır. Walton inadvertently knocked a defensive rebound into his own basket. [ 2 ] The Rockets won 95-93. Walton yanlışlıkla kendi sepeti bir savunma yankılanmak knocked. [2] Bu Roket 95-93 kazandı.

(Personal life)Kişisel hayatı

Walton owns a restaurant, Joey's Smokin' BBQ, located in Manhattan Beach, California . [ 3 ] On his right arm, there is a tattoo of four Grateful Dead -type dancing skeletons, each one with a basketball; the skeletons represent Luke and his three brothers. Walton bir restoran, Joey's Smokin 'Barbekü, Manhattan Beach, California' da yer var. [3] onun sağ kolu, there dört Grateful Dead dövme-tipi dans iskelet, bir basketbol her biri; bir iskelet Luke ve onun temsil Üç kardeşler.

In 2006, Walton made a cameo appearance on the television soap opera , The Young and the Restless . [ 4 ] In 2007 , Walton was rumored to be dating Britney Spears , but he clarified that he is dating Bre Ladd, a former volleyball player at the University of Arizona. [ 5 ] 2006 yılında Walton televizyon dizi film bir minyatür görünümünü, Genç ve Restless yaptı. [4] 2007 yılında, Walton Britney Spears uzanan için rumored oldu, ama onun BRE Ladd, eski voleybol oyuncusu at dating açıklanabilir University of Arizona. [5]

In December 2008, a woman pleaded no contest to charges of stalking Walton; she was arrested after she pulled up to Walton's car and pretended to fire gunshots at him with her hand. Aralık 2008 yılında bir kadın Walton takip suçlamasıyla bir yarışma pleaded; sonra o Walton's araba kadar çekti ve onu elinde silah ile ateşe gibi o tutuklandı. She was sentenced to three years' probation, told to attend weekly counseling sessions for a year and ordered to stay away for three years from Walton's home and from the Lakers' games and practices. [ 6 ] O üç yıllık bir deneme için, mahkum oldu, bir yıl boyunca haftalık danışmanlık toplantılara katılmakla anlattı ve yüz Walton evinden üç yıl ve Lakers' oyunlar ve uygulamalar için kalmaya karar verdi. [6]


0 yorum:

Yorum Gönder